пʼятниця, 26 лютого 2010 р.

Малозвістні сторінки історії української зброї: Гетьман Федір Богдан

Гетьман Федір Богдан очолював реєстрове козацтво в 1573-1579рр. /дати правління по Маркевичу/

Похід перший, Кримський.

За наказом короля Стефана Баторія гетьман був направлений в Крим щоб покарати татар, які зробили вдалий набіг й захопили полонених
Гетьман вирушив навесні 1577 року до Криму. По дорозі він наказав Єсаулу Військовому Нечаю з 5 тис. запорізьських козаків вийти на своїх човнах і блокувати порти Козлова і Керчі.
При русі до Криму його війська постійно турбували татари, але без успіху.
Генеральна битва здійснилась на Перекопі. Гетьман вистроїв війська в чотири батави при кінном резерві в середині, а військо оточив артилерією.
"Неприятель допущенъ был к фронту на ружейный выстрелъ, и тогда открыта была пальба со всехъ орудій и продолжалась безпрерывно более часа. Навалившиеся на фронтъ панцырние всадники и наездники Татарскіе, приняты и поражены копьями."(с).
Татари почали відступати і гетьман вислав кінний резерв з однією батавою, відрізав шлях відступу більшій частині татар і усіх знищив.
Перетнувши Сіваш, він оточив містечко Ор (яке було воротами Перекопа) і взяв його приступом. Потім вирушив до Каффи, де побачив осаду міста запорізьськими козаками з моря і з суші (запорожці висадили десант). Він генеральним приступом взяв Каффу, врятував полонених і "предал все убійству, грабленію и огню"(с).
Після Каффи він повернув до Бахчисарая і Козлова, але по дорозі його зустріло посольство від хана з дорогими подарунками і з пропозицієй миру.
Умовою підпису мирного договору було звільнення усіх полонених. Потім він наказав морським силам запрожців розграбити міста, в яких торгували полоненими (Сіноп, Трапезунд і т.і.), що і було зроблено.
Так скінчився перший похід гетьмана Федіра Богдана.

чекайте на продовження!


З повагою,
головний редактор don_Andrew
----------------------------------
Текст скопійовано зі збереженням авторського правопису з он-лайн гри "eRepublik".
Текст було видалено внаслідок скарги одного з користувачів.

Зареєструватися на eRepublik.
Зареєструватися за реферальним посиланням.

Немає коментарів: